Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

un tanar de 22 ani, urmeaza sa sustina examenul de licenta in iulie 2016, la terminarea a 4 ani de studii superioare.
1. pana in ce luna trebuie tatal sa ii plateasca pensia de intretinere, tinand cont ca anul universitar incepe la 01 octombrie si se termina pe 30 septembrie? unitatea considera ca la sustinerea examenului de licenta isi pierde calitatea de student.
2. daca de la data de 01 octombrie 2016 se inscrie la master si lucreaza( realizeaza venituri din drepturi salariale) poate sa mai beneficieze de pensie de intretinere pana la varsta de 26 ani?
- nu citati inutil mesajele anterioare, multumesc

multumesc!
intrebarea era daca pe perioada pana la 01.10.2016 mai poate primi pensie de intretinere.
de la secretariatul facultatii i s-a spus ca are calitatea de student in anul universitar 2015-2016, adica de la 01.10.2015-01.10.2016,ca putea sa nu ia examenul de licenta.....
gi-jane2, moderator
Unitatea angajatoare a tatălui nu este in masura sa aprecieze pana cand se datoreaza pensia. Scoateți o adeverință de student cu indicarea duratei anului universitar.

Va putea beneficia de pensie de întreținere pana la 26 ani doar daca va persista starea de nevoie. Poate lucra insa daca veniturile sunt insuficiente si se afla in nevoie atunci ar tb sa poata beneficia de pensie.