Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... informatii incetare cim si reangajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

informatii incetare cim si reangajare

Buna ziua.Va rog o lamurire in urmatoarea situatie.Unui salariat ii inceteaza de drept contractul de munca la data indeplinirii varstei standard de pensionare avand si stagiul complet de cotizare la data de 30 mai, data la care isi depune si dosarul de pensionare.Daca doreste sa lucreze in continuare fara intrerupere in ce data completez in revisal incetarea si reangajarea cu un alt cim? In data de 30 mai cand ii inceteaza cim se mai prezinta la servici sau cu 31 mai ?Va multumesc pentru ajutor.
Incetarea c.i.m. in REVISAL se opereaza la data incetarii. In speta, 30 mai 2016.

Incheierea unui nou c.i.m. se opereaza in REVISAL, cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza. In speta, data va fi 30 mai 2016, daca data inceperii activitatii este 31 mai 2015.

Pentru continuitate , data incetarii vehiului c.i.m. = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m., ceea ce implica ca transmiterea revisalului sa se faca in data de 27 mai 2016, daca data inceperii activitatii va fi 30 mai 2016.