Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prioritate la ocuparea unui post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prioritate la ocuparea unui post

buna ziua! sunt angajata unui spital de 8 ani,pe functia de registrator medical.
acum 3 ani am absolvit cursurile scolii postliceale sanitare fundeni-asistent medical generalist
au fost scoase la concurs 2 posturi de asistent la departamentul unde lucrez,am depus dosarul cu actele de inscriere,insa cu 2 zile inainte de examen am fost chemata de catre sefa de la runos si sefa departamentului meu pentru a-mi spune ca nu ma pot prezenta la exament,deoarece sefa de la runos are o ruda care trebuie angajata pe unul dintre posturi!
aceasta doamna nu era angajata spitalului
eu am ramas cu diploma in buzunar si nu am fost trecuta pe post
intrebarea mea este :angajatii spitalului care vor sa candideze la un alt post au priorotate fata de ei care vin dinafara?
am nevoie de raspunsul dvs si daca se poate si un numar a unei legi
multumesc!
Nu exista niciun text de lege care sa reglementeze prioritatea unor angajati fata de alte persoane din afara institutiei in situatia organizarii unui concurs/examen.
eu stiam ca exista ceva de genul acesta! sunt angajata a acestui spital de 8 ani si vine una care nu stie nimic dar este ruda sefei de la R.U.N.O.S
NUMAI LA NOI IN ROMANIA VEZI ASA CEVA
eugeniakiss, utilizator
Daca ar fi existat, atunci s-ar fi postat si textul de lege care prevede asa ceva.