avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prioritate la ocuparea unui post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prioritate la ocuparea unui post

buna ziua! sunt angajata unui spital de 8 ani,pe functia de registrator medical.
acum 3 ani am absolvit cursurile scolii postliceale sanitare fundeni-asistent medical generalist
au fost scoase la concurs 2 posturi de asistent la departamentul unde lucrez,am depus dosarul cu actele de inscriere,insa cu 2 zile inainte de examen am fost chemata de catre sefa de la runos si sefa departamentului meu pentru a-mi spune ca nu ma pot prezenta la exament,deoarece sefa de la runos are o ruda care trebuie angajata pe unul dintre posturi!
aceasta doamna nu era angajata spitalului
eu am ramas cu diploma in buzunar si nu am fost trecuta pe post
intrebarea mea este :angajatii spitalului care vor sa candideze la un alt post au priorotate fata de ei care vin dinafara?
am nevoie de raspunsul dvs si daca se poate si un numar a unei legi
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:08, 19 Mai 2016
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista niciun text de lege care sa reglementeze prioritatea unor angajati fata de alte persoane din afara institutiei in situatia organizarii unui concurs/examen.
eu stiam ca exista ceva de genul acesta! sunt angajata a acestui spital de 8 ani si vine una care nu stie nimic dar este ruda sefei de la R.U.N.O.S
NUMAI LA NOI IN ROMANIA VEZI ASA CEVA
Ultima modificare: Joi, 19 Mai 2016
eugeniakiss, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca ar fi existat, atunci s-ar fi postat si textul de lege care prevede asa ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asistent medical generalist studii superioare c_mar c_mar Recent am depus dosarul pt un concurs la spital de stat, mi s-a spus că va fi respins pe motiv ca posturile prevazute sunt doar pt absolvenții scolii ... (vezi toată discuția)
Studii superioare......un impediment? nushu nushu Buna ziua, Am o dilema in privinta ocuparii posturilor vacante scoase la concurs din cadrul spitalelor.Pentru toate posturile de asistent medical generalist ... (vezi toată discuția)
Participare concurs post asistent medical doynyta71 doynyta71 Buna ziua.Am terminat Facultatea de Medicina si Farmacie \"Dunarea de Jos\"Galati in anul 2013,specializarea Asistent Medical Generalist,anterior acesteia am ... (vezi toată discuția)