Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturile copiilor din afara casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturile copiilor din afara casatoriei

am o fetita de 3 ani care nu e recunoscuta de tatal ei ,nu sunt si nu am fost casatorita cu tatal fetei,fetita este pe numele meu nu am facut testul de paternitate si as dori sa stiu daca fetita mea are drept de mostenire din averea tatalui ei biologic el fiind casatorit si neavand alti copii?va multumesc
Daca va opera o recunoastere, care poate fi facuta oricand , pana si prin testament , copilul ai carui parinti au avut doar o relatie de conbinaj va avea aceleasi drepturi ca cel nascut in cadrul unei casatorii.
Termenul de 1 an curge de la nasta nasterii / incetarii convietuirii cu tatal /sau a prestarii de intretinere de catre acesta.Insa cred ca dreptul la actiune e prescris.
Numai din copiilor nascuti in anul 2007 se aplica prevederea conform careia actiunea introdusa de catre copil , in vederea stabilirii filiatiei fata de tata , e una imprescriptila , dreptul de exercitare a acesteia nestingandu-se, cat timp acesta e in viata.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat