Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspindarea CIM si concediul medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspindarea CIM si concediul medical

Buna ziua,

Va solicit sprijinul in urmatoarea problema: O societate a avut un salariat care a fost 30 zile calendaristice consecutive in medical. Rugamintea mea este daca puteti sa-mi mentionati baza legala unde este mentionata obligativitatea firmei sa inscrie in carnetul de munca aceste 30 zile de concediu medical.

Va multumesc anticipat
Milos Alexandru, utilizator
decretul 92/1976

ART. 6
(1) Modificările intervenite în executarea contractului de munca, după
întocmirea carnetului de munca, se înscriu în acesta în termen de 15 zile de
la data producerii lor.

(2) Actele pe baza cărora se fac înscrieri în carnet, privind activitatea
desfasurata, vor cuprinde: denumirea unităţii şi perioada în care s-a
lucrat, cu indicarea datei de începere şi de încetare a raportului de munca,
precum şi precizarea modului de încadrare - pe durata nedeterminată sau
determinata, prin transfer în interesul serviciului sau la cerere -, în toate
cazurile cu menţionarea temeiurilor legale pe baza cărora a avut loc
încadrarea, modificarea sau încetarea contractului de munca;

Cu remarca personala ca in practica prea putina inregistreaza medicalele in carnete, fapt ce consider ca nu aduce niciun fel de prejudiciu titularului :)
ORDIN Ministerul Muncii nr. 136 din 29 iulie 1976
pentru aprobarea metodologiei de întocmire, completare, păstrare şi
evidenta a carnetului de munca

DECRET nr. 92 din 16 aprilie 1976
privind carnetul de munca
EMITENT: CONSILIUL DE STAT

Gasiti aici ce va intereseaza.

ART. 6
(1) Modificările intervenite în executarea contractului de munca, după
întocmirea carnetului de munca, se înscriu în acesta în termen de 15 zile de
la data producerii lor.

(2) Actele pe baza cărora se fac înscrieri în carnet, privind activitatea
desfasurata, vor cuprinde: denumirea unităţii şi perioada în care s-a
lucrat, cu indicarea datei de începere şi de încetare a raportului de munca,
precum şi precizarea modului de încadrare - pe durata nedeterminată sau
determinata, prin transfer în interesul serviciului sau la cerere -, în toate
cazurile cu menţionarea temeiurilor legale pe baza cărora a avut loc
încadrarea, modificarea sau încetarea contractului de munca;

Cu remarca personala ca in practica prea putina inregistreaza medicalele in carnete, fapt ce consider ca nu aduce niciun fel de prejudiciu titularului :)

Desi nu sunt specialist in domeniu, totusi, ma gandesc ca un simplu nestiutor...suspendarea cim pentru incapacitate temporara de munca nu poate fi asimilat nici cu incadrare nici la modificare pentru ca nu se modifica niciun element din cim si nici la incetarea cim....

De asemenea ITM-ul este de parere ca suspendarea cim nu se opereaza in Revisal deoarece acest lucru nu este prevazut in metodologia de completare a revisalului. Pai daca in revisal trec aceleasi modificari si inregistrari ca si in carnetul de munca cum ma poate obliga cineva sa trec suspendarea cim pentru un concediu medical in carnetul de munca?
Ceva nu se leaga. Cred ca termenul de suspendare nu este perceput cum trebuie de unii angajati ai institutiilor de stat...
Dvs ce arere aveti in cazul asta?
Milos Alexandru, utilizator
concediul medical nu se trece in carnetul de munca
clio06 a scris:

concediul medical nu se trece in carnetul de munca

Ei bine, atunci cum poate fi convinsa o duduie de la agentia de somaj ca numarul de zile de concediu medical nu se trece in carnetul de munca???
Cunostinta mea nu poate primi ajutorul de somaj pentru ca nu i s-a specificat in carnetul de munca nr zilelor de concediu medical.Aceste zile sunte prevazute doar in adeverinta emisa de societate in mod expres pentru agentia de somaj. Mentionez ca omul are stagiu de cotizare necesar pentru a beneficia de somaj, deci nu se impun alte piedici.