Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ma pune sa cumpar cei 50 de m patrati pe care ii am in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ma pune sa cumpar cei 50 de m patrati pe care ii am in plus in curte

Anul trecut primaria din Constanta mi-a aprobat proiectul de extindere a locuintei. Pana ca acest lucru sa se intample, au fost la mine in curte fel de fel de echipe care verificau solul, masurau curtea...etc. Ei aici a fost problema....cand au masurat suprafata totala, eu in acte am 450 m patrati iar la masuratori au iesit 500 metrii patrati, deci cu 50 de m patrati in plus. Am fost si m-am interesat ce se poate face ca sa pot da drumul constructiei fara sa am probleme mai tarziu. La primarie mi sa spus ca acei 50 de metrii patrati sunt evaluati la pretul pietei si ca m-ar costa 20 de euro metrul patrat. Mi sa parut un pret enorm si de aceea am lasat totul asa, am dat drumul constructiei. Anul viitor ptr a putea face actele casei cu suprafata ptr care am avut proiect trebuie sa lamuresc problema cu acei 50 de m patrati pe care ii am in curte de peste20 de ani . ce sa fac, ma puteti ajuta va rog cu un sfat? Daca dau primaria in judecata castig acei 50 de metrii fara sa ii mai cumpar? Va multumesc anticipat!
mady88_08, utilizator
Ati pus o intrebare legata de un teren, dar dati prea putine date despre situatia juridica a acestuia! Cei 450 mp pe care ii aveti "in acte", sunt cumparati de la primarie sau cesionati?
Cand ati idepus actele pentru autorizatia de constructie nu aveati cadastru si intabulare pe teren?
Dati mai multe detalii!