Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pauza de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pauza de masa

" Potrivit art.134 alin.1C.mun., in cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze".In care angajatorul refuza aceste drepturi,ce este de facut? Cui ma pot adresa?
da, banuiam ca practica ne mananca. adica e dreptul angajatului, dar este dreptul angajatorului de a zice cat sa tina dreptul angajatului.multumesc
lavinia_gmx, utilizator
Problema este a legislatiei , nu a angajatorului care profita de ea.

Potrivit art.1 alin.2 C.civ., in cazurile neprevăzute de lege se aplică uzanţele, iar în lipsa acestora, dispoziţiile legale privitoare la situaţii asemănătoare, iar când nu există asemenea dispoziţii, principiile generale ale dreptului.