Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare pierderi apa bloc si lumina pe scara. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare pierderi apa bloc si lumina pe scara. Legalitatea sederii unei pers fara domiciliu.

1.Se pot repartiza diferenta de mc apa pe apartamente, dintre indexul citit la apometrul blocului si suma celor contorizati din bloc? Mentionez ca sunt 16 apartamente dintre care 8 goale, proprietarii fiind in alta parte.
2.O persoana sta in subsol intr-o boxa a unui proprietar din alta localitate, nefiind proprietar. Are dreptul sa stea in bloc, neavand resedinta?
3.Nu are contoar de apa.Cum se repartizeaza apa si lumina la aceasta persoana, el avand un contoar de lumina legat la lumina pe scara?
4. Calculul luminii pe scara se face pe nr persoane , iar la apartamentele goale 1 persoana-proprietar. Este bine?
Astept raspuns. Cu multumiri,
Daniela
1-Legiutorul nu a prevazut procedura concreta pentru repartizat supliment consum rezultata intre factura si total index raportati de proprietari
Comitetul executiv poate decide repartizarea suplimentului consum,prin una dintre cele 3 variante ,care nu sunt perfecte si pot genera nemultumirea anumitor proprietari
2-Daca proprietarul boxei a acceptat sa primeasca in spatiul sau un tert,care isi achita obligatiile ,atunci nu este nici o problema
3-Daca persoana consuma energie electrica fara a detine contor,este o problema si aici intervine responsabilitatea presedintelui de asociatie si a proprietarului boxei
Nu este temeinica realizarea de instalatie electrica neautorizata prin care se favorizeaza utilizarea in interes personal al unui locatar fara ca acesta sa achite c/v utilitati consumate
4-Nu este corect sa se repartizeze pe numar de persoane
Nu este corect daca un apartament nu este locuit sa se treaca la intretinere 1 persoana
Iata ce prevede dispozitia in vigoare
HG nr 1588/2007 ART. 43
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate, în functie de suprafata utila a
apartamentelor si a spatiilor cu alta destinatie decât aceea de locuinta, reprezinta
cheltuielile efectuate pentru administrarea, întretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz,
consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate în proprietate
comuna.
ART. 44
(1) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu
privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de
întretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica,
modernizare la partile de constructii si instalatii aflate în si pe proprietatea comuna, astfel
cum este descrisa în cartea tehnica a constructiei si în acordul de asociere: subsolul;
conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, încalzire, energie
electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de
instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de
evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele
asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat
al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator,
electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor
asociatiei de proprietari ori persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv
si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; alte
servicii administrative catre proprietatea comuna.

ynocentta, utilizator
ortansa1961 a scris:
1.Se pot repartiza diferenta de mc apa pe apartamente..?

Da, se poate dar nu numai pe apartamente, ci si pe alte criterii: penumar de persoane, pe consum...
2.O persoana sta in subsol intr-o boxa a unui proprietar din alta localitate, nefiind proprietar. Are dreptul sa stea in bloc, neavand resedinta?

Nu. Nu are acest drept. Sesizati politia sa-l scoata de acolo.
3.Nu are contoar de apa.Cum se repartizeaza apa si lumina la aceasta persoana, el avand un contoar de lumina legat la lumina pe scara?

Daca ar locui legal ar putea plati energia electrica asa cum indica acel contoar ce spuneti ca exista. Daca ar locui legal ar plati apa in aceleasi conditii ca oricare alt om din asociatia dumneavoastra cu sau fara apometru.
4. Calculul luminii pe scara se face pe nr persoane , iar la apartamentele goale 1 persoana-proprietar. Este bine?

Repartizarea facturii pentru energia electrica necesara iluminatului comun (casa scarii) se face pe numar de persoane ce locuiesc efectiv. Nu se pun la plata energiei comune apartamentele nelocuite. Nu se trece 1 persoana daca acea persoana nu exista.

@ynocentta,
Daca la primele 3 puncte ati fost pe aproape, la puctul 4 ati gresit total. Vedeti in HG 1588/2007, capitolul ce se refera la cheltuieli pe numar de persoane si acolo o sa gasiti repartizarea consumului de energie electrica.
In citatul aruncat din viteza aici, nu exista consum de energie electrica, ci repartii, asa cum ati subliniat. Nu va sare in ochi sublinierea pe care ati facut-o!?