Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire sot defunct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire sot defunct

cat ii revine sotiei supravietuitoare in cazul decesul sotului in cazul in care copilul sotului dintr-o casatorie anterioara a decedat? mentionez ca fosta sotie a sotului (mama copilului decedat) traieste, iar sotului i-au supravietuit mama si fratele
Daca copilul sotului din casatoria anterioara nu a avut la randul sau copii (adica, sotul dvs. decedat nu a avut un nepot), atunci:

- prima sotie nu mosteneste nimic
- dvs, in calitate de sotie supravietuitoare, mosteniti alaturi de frate si mama (clasa a 2-a a ascendentilor si colateralilor privilegiati)

Dvs. veti avea 1/3 din bunurile proprii ale sotului, iar mama + fratele 2/3.

Daca a avut un nepot insa, dvs. veti avea 1/4 si nepotul 3/4.