avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vânzare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vânzare imobil

Bună ziua,
Cum decurge vânzarea imobilului între persoane fizice?
Aveți un model de contract de vânzare?
Plata poate fi efectuată cash?
Ce alte informații ar trebui să dețin legat de această temă pentru evitarea eventualelor greșeli?
Mulțumesc,
Cel mai recent răspuns: Akiramid , utilizator 15:38, 24 Mai 2016
Nu aveti nevoie de un model de contract. Nu e ca la autoturisme.
Acest gen de tranzactii se face , in siguranta, la notar, conform legii, cu respectarea conditiilor, cu taxele aferente. Notarul intocmeste actele, verifica proprietatea la cartea Funciara, daca nu este grevat de ipoteci, de chiriasi, drept de uzufruct viager, etc,etc.
Va trebuie cadastru, certificat energetic, sa existe intabulare pt acel imobil, in Cartea Funciara, sa existe dovada platii facturilor de utilitati la zi/ pt a nu va trezi ca aveti de achitat diverse restante ale celullalt.
De preferat este, ca la sume mari de bani, plata sa se faca prin banca, tot in siguranta.
Si categoric, sa mergeti la notar...va spune exact ce trebuie facut
Mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avocat achizitie locuinta MaximGeorgeBogdan MaximGeorgeBogdan Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: cum aflu daca locuinta pe care o cumpar e grevata de datorii la banci, ipotecata etc. Nu stiu exact ... (vezi toată discuția)
Demersuri necesare vanzare-cumparare apartament BloodyRoots BloodyRoots Buna, apelez la bunavointa dvs cu urmatoarea problema: vreau sa stiu toti pasii necesari cumpararii unui apartament. Eu fiind cumparatorul, ce acte trebui sa-i ... (vezi toată discuția)
Cum e posibil sa se vanda apartamente ipotecate? roxette03 roxette03 Am citit recent in presa ca in Cluj un dezvoltator imobiliar a vandut apartamente care erau ipotecate cu contracte de vanzare-cumparare. Cum este posibil ... (vezi toată discuția)