Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vânzare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vânzare imobil

Bună ziua,
Cum decurge vânzarea imobilului între persoane fizice?
Aveți un model de contract de vânzare?
Plata poate fi efectuată cash?
Ce alte informații ar trebui să dețin legat de această temă pentru evitarea eventualelor greșeli?
Mulțumesc,
Nu aveti nevoie de un model de contract. Nu e ca la autoturisme.
Acest gen de tranzactii se face , in siguranta, la notar, conform legii, cu respectarea conditiilor, cu taxele aferente. Notarul intocmeste actele, verifica proprietatea la cartea Funciara, daca nu este grevat de ipoteci, de chiriasi, drept de uzufruct viager, etc,etc.
Va trebuie cadastru, certificat energetic, sa existe intabulare pt acel imobil, in Cartea Funciara, sa existe dovada platii facturilor de utilitati la zi/ pt a nu va trezi ca aveti de achitat diverse restante ale celullalt.
De preferat este, ca la sume mari de bani, plata sa se faca prin banca, tot in siguranta.
Si categoric, sa mergeti la notar...va spune exact ce trebuie facut
Mulțumesc!