Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA corectare erori materiale decont tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

corectare erori materiale decont tva

va rog sa mi raspundeti la corectarea erorilor materiale
conform OMF 179/2007 corectarea erorilor materiale din decontul de tva, persoana impozabila poate solicita corectarea decontului de taxa. - preluarea eronata a sumelor din jurnale-( spuneti-mi ce se intelege prin preluarea eronata a sumelor din jurnale.) am depus pe data de 20.07 decontul, cu tva de plata . Am observat dupa aceea ca am omis o factura de cumparari si rezulta in final un tva de rambursat. am solicitat corectarea decontului de tva si cu adresa depusa in 23.07, si am primit raspuns ca : nu putem da curs solicitarii dvs, deoarece nu se incadreaza in tipul de erori materiale din deconturile de tva pct.2 aprobate de omef 179/2007.

Sunt in situatia de corecta un TVA declarat in plus de-a lungul a 4 ani cu aprox. 25.000 lei. Ce documente solicita la verificare organul fiscal in urma depunerii cererii de corectare erori materiale? Cu stima, Monica Lauleanu.
se depuner cerere de corectare
-balanta de verificare incepand din luna din care cereti corectarea precum si
-jurnalele de cumparari din perioada respectiva
-jurnalele de vanzari
- copie xerox dupa deconturile depuse
-deconturile noi intocmit corect.