Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... DISJUNGERE CAUZA CIVILA DE CAUZA PENALA
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

DISJUNGERE CAUZA CIVILA DE CAUZA PENALA

Cand si ce conditii trebuie sa fie indeplinite pentru a se cere disjungerea cauzei civile de cea penala ?
Va multumesc.
1)S-a trecut de camera preliminara, nu a inceput inca judecata, sunt aproximativ 100 de persoane vatamate, o parte s-au constituit parti civile iar o parte nu.
2)Citarea dureaza de aproape un an de zile deoarece:
-cu toate caci se cunostea adresa lor, unele persoane vatamate nu au fost citate, din motive pe care eu nu le cunosc
-alte persoane vatamate au decedat sau si-au schimbat adresa si nu au putut fi citate
rrocambole, utilizator
Daca s-a trecut de faza de camera preliminara, judecata poate avea loc numai daca persoanele vatamate si partile sunt legal citate, caci altfel, neindeplinirea procedurii este cauza de nulitate si este, in final, in dezavantajul tuturor participantilor in procesul penal.

Daca este vorba despre 100 de persoane, (dpmdv) este de inteles faptul ca dureaza. Pana ce nu vor exista cele 100 de confirmari de luare la cunostinta, nu se va trece mai departe.

Aveti posibilitatea de a face contestatie, in scris, dupa cel putin un an de la trimiterea in judecata, pentru cauzele aflate in cursul judecatii in prima instanta, in temeiul art.488.indice1, alin.2 si alin.3, lit.b). Sansele sa vi se respinga contestatia sunt mari, in baza art.488.indice5, si totodata, chiar daca vi se admite contestatia, instanta care a solutionat contestatia, poate face doar recomandari, insa nu poate aduce atingere libertatii judecatorului care solutioneaza cauza sub nicio forma. Incheierea prin care instanta ierarhic superioara se pronunta asupra contestatiei nu este supusa niciunei cai de atac.