avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Primul concediu de odihna dupa revenirea din CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Primul concediu de odihna dupa revenirea din CCC

Buna ziua,

As vrea sa stiu dupa cat timp de la revenirea din CCC (2 ani) am dreptul la concediu de odihna.

Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 27 Mai 2016
CrisM81, utilizator
1. Codul muncii nu prevede o perioada anume, minima, in care puteti solicita concediu de odihna dupa revenirea din CCC.

2. Aveti dreptul oricand la concediul de odihna care vi se cuvine pentru perioada de cand ati revenit din CCC si pana la sfarsitul anului.
Imediat dupa revenirea din CCC, puteti solicita CO.
freeelis a scris:

Imediat dupa revenirea din CCC, puteti solicita CO.


Este ok...ce a argumentat colegul, dar de regula nu este recomandat sa cereti CO in primele 3 luni de la revenirea in munca (daca este nevoie ptr diferite probleme de sanatate atunci este ok). O sa apara discutii si nu numai (stiti cum sunt colegii de serviciu).

Dar este dreptul dvs. si puteti cere CO si dupa 1 zi de munca.

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna ContSters151108 ContSters151108 am revenit la serviciu dupa CIC la 1 august 2012 si as vrea sa stiu daca am dreptul la sfarsitul anului 2012 respectiv acum in decembrie,la zile de concediu de ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna pentru perioada ccc petronela_gav petronela_gav Buna ziua, Un angajat a intrat in concediu crestere copil la data de 02.05.2014 si a revenit la serviciu la data de 03.09.2015. Pentru ce perioada beneficiaza ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna dupa revenire cic elenaalbean elenaalbean Buna ziua! Supun atentiei urmatoarea situatie: cadru didactic revenit dupa CIC in 20 mai solicita acordarea zilelor de concediu de odihna pentru anul in curs. ... (vezi toată discuția)