Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Primul concediu de odihna dupa revenirea din CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Primul concediu de odihna dupa revenirea din CCC

Buna ziua,

As vrea sa stiu dupa cat timp de la revenirea din CCC (2 ani) am dreptul la concediu de odihna.

Multumesc!
CrisM81, utilizator
1. Codul muncii nu prevede o perioada anume, minima, in care puteti solicita concediu de odihna dupa revenirea din CCC.

2. Aveti dreptul oricand la concediul de odihna care vi se cuvine pentru perioada de cand ati revenit din CCC si pana la sfarsitul anului.
Imediat dupa revenirea din CCC, puteti solicita CO.
freeelis a scris:

Imediat dupa revenirea din CCC, puteti solicita CO.

Este ok...ce a argumentat colegul, dar de regula nu este recomandat sa cereti CO in primele 3 luni de la revenirea in munca (daca este nevoie ptr diferite probleme de sanatate atunci este ok). O sa apara discutii si nu numai (stiti cum sunt colegii de serviciu).

Dar este dreptul dvs. si puteti cere CO si dupa 1 zi de munca.

Multumesc.