Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cetatean strain - divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cetatean strain - divort cu minor

buna ziua. un sfat va rog. sunt cetatean strain (Moldova) casatorita cu roman, avem 2 copii minori. in caz de divort m-ar interesa problema copiilor, caci doresc sa-i iau cu mine in Rep. Moldova .ce probleme voi intampina? multumesc anticipat
Dacă tata copiilor va fi de acord, nu veți întâmpina nici o problemă, dar dacă nu veți avea acordul lui va fi foarte greu să reușiți, și numai prin acord de suplinire prin instanță de judecată cu șanse de reușită sau eșec, în funcție de situația cazului.
Dapix, utilizator
Odată cu divorțul instanța se va pronunța și asupra autorității părintești și asupra locuinței copilului. Dacă dovediți că minorilor le-ar fi mai bine în Moldova, se poate dispune ca locuința copiilor să fie stabilită la dvs.

In caz de divort , instanta hotaraste, odata cu pronuntarea acestuia, asupra raporturilor dintre parintii divortati si copiii lor minori, tinand seama de interesul superior al copiilor, de concluziile raportului de ancheta psihosociala, precum si, daca este cazul, de invoiala parintilor.( aceasta poate fi consfintita intr-o tranzactie , semnata de ambele parti litigante )

Dupa divort, autoritatea parinteasca se exercita de catre ambii parinti, in afara de cazul cand instanta decide altfel.( instanta de judecata, tinand cont de intelegerea survenita intre parti , avand in vedere si alte probatorii , ancheta psihosociala efectuata , spre exemplu, poate dispune ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre unul dintre parinti ).

Astfel, daca exista motive intemeiate, sustinute si de intelegerea intre cei impricinati , instanta hotaraste ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre unul dintre parinti.

(celalalt parinte pastreaza doar dreptul de a veghea asupra modului de crestere si educare a copilului si poate avea stabilit un program de vizitare, derulat in intervale de timp determinate).

Succes.