Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acceptare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acceptare succesiune

Buna ziua!
Peste 1 luna expira cele 6 luni in care putem face declaratia pt. acceptare succesiune . Este obligatoriu ca apoi dezbaterea succesiunii sa se faca la notariatul la care s-a dat declaratia sau putem merge la oricare birou notarial din oras? Nu am adunat toate documentele necesare si deocamdata nu vrem sa deschidem succesiunea. Nu este mai bine sa obtinem certificat de calitate de mostenitor? In situatia aceasta, intreb acelasi lucru, ne obliga sa deschidem succesiunea unde am obtinut acest certificat? Va multumesc!
nu e obligatoriu sa faceti certificatul de mostenitor la notarul unde ati facut declaratia de acceptare. certificatul de calitate se elibereaza numai in anumite cazuri cerute de legile speciale. nu-i vad rostul. sunt bani cheltuiti de 2 ori. dar daca ati incheiat un certificat de calitate la un notar, tot acolo va trebui sa-l faceti si pe acela de mostenitor
Este in interesul d-voastra sa mergeti la notarul la care ati depus declaratia de acceptare a succesiunii.
Eu cred ca sunteti chioar obligata sa continuati procedura la acelasi notar.
Mai mult declaratia de acceptare presupune si deschiderea dezbaterii succesiunii, iar notarul v-a dat un termen pentru a va aduna dovezile necesare in privinta averii defunctului asupra careia se va face dezbaterea.
Certificatul de Mostenitor reprizinta un inscris prin care se stabileste calitatea d-voastra de succesor, cota parte care revine fiecarui succesor in parte si eventual averea defunctului supusa dezbaterii.
Peste 1 luna expira cele 6 luni in care putem face declaratia pt. acceptare succesiune . Este obligatoriu ca apoi dezbaterea succesiunii sa se faca la notariatul la care s-a dat declaratia sau putem merge la oricare birou notarial din oras?

Nu exista nici o obligatie ca declaratia de acceptare a succesiuni sa fie facuta in fata unui anumit notar public, iar succesiunea e deschisa prin deces.

Insa dezbaterea succesiunii e de competenta notarului in a carei raza teritoriala defunctul a avut ultimul domiciliu.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:

Peste 1 luna expira cele 6 luni in care putem face declaratia pt. acceptare succesiune . Este obligatoriu ca apoi dezbaterea succesiunii sa se faca la notariatul la care s-a dat declaratia sau putem merge la oricare birou notarial din oras?

Nu exista nici o obligatie ca declaratia de acceptare a succesiuni sa fie facuta in fata unui anumit notar public, iar succesiunea e deschisa prin deces.

Insa dezbaterea succesiunii e de competenta notarului in a carei raza teritoriala defunctul a avut ultimul domiciliu.

Ba mai mult as zice! Daca observati pe parcursul dezbaterii succesiunii ca notarul nu este cooperant sau va deranjeaza modul in care dezbate succesiunea puteti sa solicitati la Camera Notarilor din localitate mutarea dosarului succesoral la alt notar cu individualizarea acelui notar!B-)
Ma iertati ca insist. Intrebarea era daca sunt obligata sa dezbat succesiunea (cand voi avea toate actele) la notarul la care am facut declaratia de acceptare a succesiunii? Defunctul a avut domiciliul in Bucuresti. Deci vreau sa fac declaratia de acceptare a succesiunii in Bucuresti la un notariat oarecare, dar cand voi dezbate efectiv succesiunea, sunt obligata sa merg la acelasi notar sau pot sa-mi aleg altul? Multumesc!