avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1780 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acceptare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acceptare succesiune

Buna ziua!
Peste 1 luna expira cele 6 luni in care putem face declaratia pt. acceptare succesiune . Este obligatoriu ca apoi dezbaterea succesiunii sa se faca la notariatul la care s-a dat declaratia sau putem merge la oricare birou notarial din oras? Nu am adunat toate documentele necesare si deocamdata nu vrem sa deschidem succesiunea. Nu este mai bine sa obtinem certificat de calitate de mostenitor? In situatia aceasta, intreb acelasi lucru, ne obliga sa deschidem succesiunea unde am obtinut acest certificat? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 11:06, 14 August 2009
Puteţi alege un alt notar. Declaraţia de acceptare nu are nimic a face cu procedura succesorală şi nu vă leagă de notarul la care aţi dat declaraţia, atîta vreme cît nu s-a făcut la acel notar o cerere de dezbatere a succesiunii.
Domnule Mihai Grigore, am mai citit postarile dv. si sunt foarte explicite, asa ca va rog daca se poate sa-mi rasp. si mie la obiect, pt. ca sunt probabil mai grea de cap. Atat vreau sa stiu daca in momentul in care am toate actele si vreau sa dezbat succesiunea sunt obligata sa o fac tot la notarul la care am facut declaratia aceea de acceptare care se face in cele 6 luni de la deces. Daca vreau sa merg la alt birou notarial ( din acelasi oras) pot avea surpriza ca trebuie neaparat sa merg la cel la care am facut declaratia de acceptare? Multumesc si scuze!
magda popescu a scris:

Domnule Mihai Grigore, am mai citit postarile dv. si sunt foarte explicite, asa ca va rog daca se poate sa-mi rasp. si mie la obiect, pt. ca sunt probabil mai grea de cap. Atat vreau sa stiu daca in momentul in care am toate actele si vreau sa dezbat succesiunea sunt obligata sa o fac tot la notarul la care am facut declaratia aceea de acceptare care se face in cele 6 luni de la deces. Daca vreau sa merg la alt birou notarial ( din acelasi oras) pot avea surpriza ca trebuie neaparat sa merg la cel la care am facut declaratia de acceptare? Multumesc si scuze!

Doamna Magda! Va multumesc pentru aprecierile facute ! :vishenka:
Dupa ce ati facut acea declaratie dumneavoastra puteti dezbate succesiunea la orice notar doriti! Daca vreti va recomand 2-3 notari cu cea mai mare placere!:)
Va multumes foarte mult, domnule avocat Bordas! Raspuns, clar si la obiect. Pacat ca nu sunteti din Bucuresti pentru a va solicita o eventuala colaborare.
Multumesc mult domnule Grigore, am sa ma gandesc la propunerea facuta.
O zi buna va doresc!
:bow:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acceptarea succesiunii ContSters78406 ContSters78406 Am o intrebare:declaratia de acceptare a succesiunii care se face in termen de 6 luni de la decesul unei persoane la un notar public trebuie sa fie insotita si ... (vezi toată discuția)
Succesiune mostenire mircea201 mircea201 Buna ziua, va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza pentru deschiderea succesiunii, la cat timp dupa deces si unde trebuie sa ma prezint si daca este imperios ... (vezi toată discuția)
Succesiune andreeapa andreeapa Hristos a Inviat! In urma decesului tatalui meu am inteles ca in termen de 6 luni trebuie sa accept succesiunea. Acest lucru am inteles ca se face printr-o ... (vezi toată discuția)