avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se iau in calcul la pensie ( sal. merit, 2%, prima ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se iau in calcul la pensie ( sal. merit, 2%, prima vacanta...)?

Buna ziua !
Posed o adeverinta din care reiese ca s-a platit CAS angajator si angajat pentru urmatoarele venituri :
1- salariu de merit
2 - fond premiere 2%
3- prima de vacanta
4- salariul al 13-lea
salariul de merit este trecut si in carnet de munca

Se iau in calcul pentru pensie ?
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Faulkner , utilizator 10:45, 3 Iunie 2016
Toate veniturile pentru care este obligatorie retinerea CAS si pentru care s-a retinut si platit aceasta contributie sunt luate in calculul punctajului pentru pensie.
Multumesc pentru raspuns .
Concret veniturile enumerate sunt luate in calculul pensiei ?
In HG 257/2011 se spune ca al 13-lea salariu nu se ia in calcul
Concret veniturile enumerate sunt luate in calculul pensiei ?
Au fost achitate in perioada 2001--30.12.2010

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt maria, in luna iunie anul acesta am depus dosarul de pensionare ... Ana_M_02 Ana_M_02 Sunt Maria, In luna iunie anul acesta am depus dosarul de pensionare la implinirea limitei de varsta standard La stabilirea pensiei nu s-a luat in calcul ... (vezi toată discuția)
Baza legala pt retineri andreeaz andreeaz ce act normativ precizeaza faptul ca pentru premii, al 13 lea salar se retine cotele....si cum se calculeaza al 13 lea salar...se are in vedere doar salarul de ... (vezi toată discuția)
Salariu in acord cu ore suplimentare steluta62 steluta62 Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti si mie daca se adauga la pensie ca si venituri, depasirile de salariu, astfel daca am avut un salariu tarifar de 2000 lei in ... (vezi toată discuția)