Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCĂ UNIC nr. 1.483 din 13 ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCĂ UNIC nr. 1.483 din 13 noiembrie 2014, la Art. 29, alin. (5), care precizează că, citez:

„(5) Personalul didactic auxiliar şi personalul nedidactic beneficiază de un concediu de odihnă suplimentar între 5 şi 10 zile lucrătoare, potrivit legii. Durata exactă a concediului suplimentar se stabileşte în comisia paritară de la nivelul unităţii/instituţiei prevăzute în Anexa nr. 4.”

Eu consider că, în situația în care, din diferite motive, în nicio ședință a comisiei paritare din anul trecut, nu a fost introdusă pe ordinea de zi această problemă, cea a stabilirii exacte a duratei concediului suplimentar, NU poate fi anulat intervalul minim de 5 (cinci) zile obligatoriu, stabilit potrivit legii, în prima propoziție a alin. (5).
Pot beneficia de minim 5 zile fara aprobarea comisiei paritare?
Multumesc
dana_popa, utilizator
Da, puteti beneficia de durata minima de 5 zile .