Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Buna ziua,sunt angajat cu CIM la o firma de constructii,din luna februarie 2016,iar in lunile aprilie - mai 2016,angajatorul ne-a zis sa facem cerere de concediu fara plata pana la obtinerea unei autorizatii.Am fost sunat de la birou sa vin sa fac inca o cerere de concediu fara plata pentru inca 30 de zile(luna iunie);Este legal asa ceva ?Si daca nu vreau sa mai fac alta cerere si nici sa-mi dau demisia,ce pot sa-mi faca legal?Dar eu ce pot face legal pentru a mi se respecta CIM?Multumesc
Angajatorul nu are posibilitate de a trimite unilateral salariatul in concediu fara plata si nici nu poate impune unui salariat sa-si depuna o astfel de solicitare.