Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara am o intrebare am fost in concediu in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara am o intrebare am fost in concediu in perioada iernii ...

Buna seara am o intrebare am fost in concediu in perioada iernii si trebuia sa incep munca, angajatorul mi-a zis ca nu pot incepe inca ca urmeaza sa ma sune el cand sa vin, trec 2 saptamani dupa 2 telefoane date imi zice sa vin sa-mi dau demisia ca cica ar fi prea multi la birou si nu mai are de munca pentru mine eu lucrez pe resurse umane ce ma sfatuiti sa fac? Sa cer somaj?
Am doar 7 luni muncite si nu vad sa indeplinesc 12 luni muncite in ultimele 24 de luni deci ce m-ati sfatui sa fac?
Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.