Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cumparare auto cu kilometraj dat inapoi 100.000 km
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cumparare auto cu kilometraj dat inapoi 100.000 km

fratele meu a cumparat o masina ,iar vanzatoru auto pf. a sustinut ca, km masinii sunt reali . dupa o saptamana , fratele a reusit sa verifice km ....si masina are 100 mii km dati inapoi... dorim sa il dam in judecata . ce sanse sunt sa castigam procesul. si in baza carui articol de lege.....fals si uz de fals? va multumesc
Incadrarea faptei intra in sarcina autoritatii competente =parchet,poloitie
In cazul prezentat ,ar putea fi vorba despre inselaciune
Daca masina a avut mai multi proprietari, o sa fie greu demersul, oricum, pe viitor incercati sa faceti verificarile inainte sa achizitionati.
buna ziua. persoana care ne.a vandut masina , a achizitionat.o de pe leasing..... el a facut magaria de a dat km inapoi. avem tot istoricul masinii scos . ideea este daca , am sanse sa castig procesul . depun in instanta documentatia cu istoricul masinii, pana in momentul in care a cumparat o el si ne.a vandut.o noua. unnde se incadreaza el ca si fapta.... va salut
Daca puteti demonstra asta, sunt sanse si in penal si in civil.
Ohohohohohooooo .. Din ce spuneți dvs. ”a cumpărat mașina în leasing..”, e o treabă destul de penală. Adică, încercați să îi luați la întrebări pe cei de la firma de leasing. Pare-se că ar putea avea cunoștințe de acest șmen. Cereți istoricul mașinii de la firma de leasing și testați mașina la ei. Apoi ajutat de un informatician bun, puteți găzi în ”log history”-ul computerului de bord, istoricul de logări :) și datele PC-urilor logate la mașină. În baza acelor date, veți găsi autorii înșelăciunii. Poate chiar cei de la firma de leasing se ocupă cu șmenuri.