Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pfa-ul si maternitatea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pfa-ul si maternitatea

daca cineva plateste impozit si celelalte taxe ca si pfa si este si angajata cu contract de munca poate primi concediul de lahuzie adica cele 42 de zile din ambele parti dat fiind faptul ca, plateste cotizatia la cass din doua locuri?
sau primeste numai de unde are contractul de munca
multumesc
Va primi dintr-un singur loc si o singura data.
concediul de maternitate (pre si postnatal) se plateste de la toate unitatile in care asiguratul a platit contributie pt concedii si indemnizatii de 0.85%

Daca pe PFA ati avut contract de asigurare si pt concedii si indemnizatii, alaturi de cel de asigurare la sanatate, atunci se poate plati si de aici, de catrea CAS.

Stagiul de cotizare pentru conc. si indemn. necesar pentru plaat unui conecdiu medical este de 1 luna.