Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie cu scutire de raport
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie cu scutire de raport

Buna ziua as avea o intrebare.In cazul constituirii unui uzufruct viager cu titlu de donatie cu scutire de raport in favoarea unui descendent, in caz de succesiune acesta poate face obiectul cererii de reductiune de catre celalalt descendent pt incalcarea rezervei succesorale?
Da, regula este ca daca prin donatia scutita de raport s-ar aduce atingere rezervei succesorale, donatia va fi supusa reductiunii (diminuarii) in masura necesara asigurarii rezervei succesorale. Actiunea in reductiune apartine doar rezervatarilor, este personal patrimoniala, si se prescrie in 3 ani.
Raportul donatiilor in masura in care se inclaca rezerva succesorala prin donatiile respective, este supus actiunii in reductiunea liberalitatilor excesive.
~ Conținut șters la cerere ~