Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... stabilire curs valutar la refinantare credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

stabilire curs valutar la refinantare credit

La data de 31-05-2016 am facut o cerere la banca de listare la bursa(am aprobata o cerere de refinantare la banca din euro in lei,iar pt schimbul valutar banca trebuie sa listeze la bursa valuta).La acea data cursul bnr era 4,5039 iar la banca 4,5680=nu s-a facut tranzactia.La data de 01-06-2016 cursul bnr era 4,5115 iar la banca atinge un maxim in ultima jumatate de an 4,5820.Precizez faptul ca maximul cursului valutar inregistrat la bnrin ultima jumatate de an a fost la data de 24-05-2016, respectiv:4.5194 cand banca afisa un curs de 4.5790(deci mai mic ca in luna iunie desi cursul bnr era mai mare).Azi 02.06.2016 se preconizeaza o crestere si mai mare a euro iar banca inca nu a facut schimbul valutar.Va rog sa-mi spuneti daca banca trebuie sa faca schimbul valutar la cursul din ziua cand am depus cererea(solicitarea) sau la cursul din orice zi cand vrea ea sa listeze.Pot sa solicit anularea tranzactiei potrivit Ordinului ANPC nr.632/2009.Eu doresc anularea cererii si efectuarea tranzactiei la o data ulterioara.Daca se poate sa argumentati in baza unui temei legal sau cu cazuri similare castigate de clienti. VA MULTUMESC
Banca va calculeaza refinantarea la cursul BNR din data cand v-a aprobat cererea.