Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de asociere - unul dintre asociati pleaca
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de asociere - unul dintre asociati pleaca

Buna ziua,

Am un contract de asociere cu cineva care vrea sa inchida firma. Ma rog, pleaca din spatiul meu (statea in jumatate si imi platea chirie lunar). In mod normal, contractul de asociere e valabil pana la 01.10.2009, dar el vrea sa plece acum. Si-a si strans lucrurile. Suntem amandoi de acord cu asta. As putea sa fac un act aditional la contractul de asociere in care sa stipulez ca dorim incetarea contractului si predarea-primirea spatiului? Acest act aditional se inregistreaza undeva? Stiu ca daca avea la baza contract de inchiriere, se inregistra si aditionalul la Adm. Financiara, dar este contract de asociere. Astept un raspuns de la Dvs. Va multumesc!
Este suficient acel act aditional semnat de ambele parti prin care inceteaza asocierea.
Rezilierea contractului de inchiriere se face de ambele parti la administratia financiara sau de una dintre parti cu declaratie notariala din partea celeilalte parti in sensul rezilierii contractului de inchiriere.
:)
Deci actul aditional la contractul de asociere nu se mai inregistreaza nicaieri. Voi face 2, cate unul pentru fiecare parte si atat, nu? Trebuie atestat de catre un avocat sau autentificat la notariat in mod obligatoriu?
Coici, utilizator