Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... abatere disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

abatere disciplinara

Intocmirea eronata a foii colective de prezenţă constituie abatere disciplinara pentru cel care a intocmit-o? (managementul nostru asa considera)
Mentionez ca in cazul nostru foaia colectiva de prezenta se intomeste in baza condicii de prezenţă (completata de fiecare coleg).
Daca foaia colectiva de prezenta se intocmeste pe baza condicii completate de alte persoane nu are cum sa fie abatere disciplinara, atata timp cat corespunde datelor din condica.
Daca este modificata in mod intentionat atunci se poate da un avertisment si, conform regulamentului intern al firmei, la un anumit numar de avertismente , se emite un raport de abatere disciplinara.
Tinand cont de faptul ca pe baza pontajului ( foaia colectiva de prezenta ) se intocmeste statul de plata a salariilor, cu repercusiunile generate de un stat de salarii eronat, intocmirea eronata a foii collective de prezenta poate constitui o abatere disciplinara.
MirunaRA a scris:

Intocmirea eronata a foii colective de prezenţă constituie abatere disciplinara pentru cel care a intocmit-o? (managementul nostru asa considera)
.....

Da, poate constitui abatere disciplinara in conditiile mentionate de reg.intern al angajatorului.