Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale proprietar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

proprietar

proprietarul unui apartament cu 2 camere poate lua in spatiu 6 persoane,si ce lege reglementeaza acesta lucruri
Suprafete minime de locuit prevazute de Legea locuintei nr 114/1996 sunt:
o persoana trebuie sa beneficieze de o suprafata utila de minim 37 mp, din care 18 mp sa fie destinati locului de dormit, 2,5 mp spatiului de luat masa, 5mp bucatariei, 4,5 mp spatiilor sanitare, iar 2 mp spatiilor de depozitare.

Daca este vorba de 2 persoane care impart un spatiu comun, legislatia prevede necesitatea : de 52 mp, respectiv de inca o camera a 12 mp, destinata dormitorului.
In cazul dv ,pentru 6 persoane,este evident ca spatiul cu destinatia de locuinta nu satisface prevederea in vigoare
Inaltimea minima a camerelor de locuit trebuie sa fie de 2,55 m, exceptie facand mansardele, subpantele si nisele, care trebuie doar sa asigure un volum de macar 15 mc de persoana.
In cazurile in care la o singura adresa sunt inregistrate mai multe cereri de acordare a vizei de resedinta sau de stabilire a domiciliului, lucratorii SPCLEP pot solicita politiei sa realizeze verificari in teren din care sa rezulte daca toate persoanele care au solicitat viza de resedinta/flotant , locuiesc efectiv la adresa declarata.