Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj reorganizare firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj reorganizare firma

Buna ziua

Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu urmatorul caz:

O persoana lucreaza la firma X de un an si jumatate. Firma X a decis sa- si schimbe numele in Y trimitand noi contracte de munca vechilor angajati de la firma Y, insa cu reducerea beneficiilor si schimbarea conditiilor. In cazul in care aceste noi conditii nu sunt agreate de salariatul de la firma X si nu doreste sa semneze contractul nou poate beneficia de somaj?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
daca este doar o schimbare de nume a firmei, nu este corect.
La schimbarea numelui nici macar nu se refac conrtactele de munca, eventual se face un act aditional.

Ce-ar fi sa vedeti la ITM ce se intampla?
1. E o chichita a angajtorului (cum fac si guvernele, la fiecare patru ani schimba denumirile ministerelor) dar nu tine!
2. Nu se face nici un alt CIM, este aceeasi firma (cu alta palarie).
3. Luati legatura urgent cu ITM, unde angajatorul este obligat sa anunte schimbarea denumirii firmei.
Multumesc pentru promptitudinea raspunsului mai ales ca va trebui luata o decizie luni 17 august
AM cerut cateva explicatii in plus persoanei in cauza. Intr-adevar nu este vorba doar de o simpla schimbare de nume. Firma X (firma cu puncte de lucru la nivel national) isi inchide punctul de lucru intr-o localitate, iar firma Y deschide un punct de lucru avand acelasi obiect de activitate si acelasi personal dar cu noi contracte de munca incheiate cu firma Y.
Ar mai fi de discutat si faptul ca pe perioada cat s-a lucrat la firma X se retinea o garantie salariatilor. Conform spuselor conducerii firmei X, aceasta garantie va fi transferata direct la firma Y. Sincer mie nu mi se pare in regula acest aspect.
Daca sunt 2 firme diferite, atunci contractul de la firma x ar rebui sa inceteze i prin concediere.

In urma concedierii aveti drept la somaj daca avet si stagiul necesar (12 luni in ultimele 24)

Incheierea noului contract cu firma Y este optiunea dvs.

Ar fi poate util sa discutati sa se faca intai concediere, sa puteti depunde dosare de soamj si sa incheiati noile contract de munca duap data de depunere a dosarului la somaj.

Garantia trebuie inapoiata , nu transferata. Daca incheiati un nou contract cu Y, ei vor retine la randul lor garanytia.
Data post: Vineri, 14 August 2009, 16:06
Subiect: somaj reorganizare firma

Buna ziua

Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu urmatorul caz:

O persoana lucreaza la firma X de un an si jumatate. Firma X a decis sa- si schimbe numele in Y trimitand noi contracte de munca vechilor angajati de la firma Y, insa cu reducerea beneficiilor si schimbarea conditiilor. In cazul in care aceste noi conditii nu sunt agreate de salariatul de la firma X si nu doreste sa semneze contractul nou poate beneficia de somaj?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Documentele de identificare ale unei societati comerciale sunt certificatul de inmatriculare eliberat de ORC si codul fiscal.
In rest -denumirea, sediul, asociatii etc. pot fi oricand modificate prin hotarare AGA, fara a influenta statutul juridic al societatii.