Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Penalitati 100%
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Penalitati 100%

Buna ziua!
Va expun urmatoarea problema: O agentie de turism colaboreaza cu o alta agentie de turism pentru prestarea de servicii turistice.
Prima agentie achita un avans catre cealalta agentie pentru un sejur. Restul nu se achita in termenul scadent stipulat in factura proforma. Din aceasta cauza se anuleaza sejurul , fara o notificare prealabila. Mentionez ca nu exista contract intre cele doua agentii. Avansul se poate recupera de la agentie?
Trebuie stiut daca nu cumva este scris pe factura se se pierde avans daca nu se respecta termenul de plata.
Nu se mentioneaza pe factura acest lucru.
Introduceti o actiune in instanta prin care solicitati restituirea sumei platite.
Va multumesc foarte mult!