Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... schimbare nume in strainatate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

schimbare nume in strainatate

Am chimbat numele(nu prin casatorie ci la solicitarea mea) in strainatate ,pentru al schimba si in Romania care este procedeul?
Va prezentati cu sentinta/decizia din strainatate, apostilata, tradusa si legalizata la starea civila de la locul de nastere, impreuna cu actul de identitate si certif. de stare civila. Procedura dureaza intrucat trebuie obtinuta aprobare de la DEPABD pentru inscrierea mentiunii de schimbare de nume pe marginea actului dvs. de nastere.