Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cineva ma poate ajuta? - schimbare carte identitate ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cineva ma poate ajuta? - schimbare carte identitate fara sentinta legalizata

Am divortat in Spania si acum trebuie sa schimb buletinul pentru ca a expirat,fara sentinta legalizata nu se poate.
Solicitati pentru inceput un CIP(carte de identitate privizorie). Daca ati divortat in Spania va trebui sa va adresati la starea civila unde a fost inregistrata casatoria pentru a vi se inscrie pe marginea actului de casatorie sentinta de divort. Sentinta va trebui sa fie definitiva, apostilata, tradusa si legalizata. Dupa obtinerea aprobarii de la DEPABD si inscrierea mentiunii veti solicita un nou certificat de casatorie cu mentiunea de divort inscrisa pe el. Dupa care solicitati o noua carte de identitate. Daca in cuprinsul sentintei nu se mentioneaza numele dvs. si al sotului dupa divort ori domiciliul copiilor minori, daca aveti, va trebui sa dati o declaratie pe proprie raspundere la notar cu privire la aceste aspecte.
Justitiarul711, utilizator