Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cumparare teren in cazul cetateanului american
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cumparare teren in cazul cetateanului american

Buna dimineața. O persoană născută în România are în prezent cetățenie americană, cetățenia română fiindu-i retrasă poate cumpăra un teren intravilan în satul natal pe numele său în vederea construirii unei locuințe pentru a se retrage „acasă”?
Mulțumesc! O zi bună!
Cetăţenii străini din alte state decât cele din UE, pot dobândi terenuri în România dacă există acord internațional reciproc între statul român și țara lor de apartenență.