Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Posibilitate prescriere sanctionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Posibilitate prescriere sanctionare

Buna ziua, tatal meu a facut o mica abatere la servici (el se considera nevinovat, dar se asteapta ca conducerea sa il considere vinovat). I s-a cert sa dea o nota explicativa. El zice ca daca conducerea nu reuseste sa ii comunice in 30 de zile de la predarea notei explicative va scapa de sanctionare/avertisment. El considera nu faptul daca comisia nu ia o decizie, ci aca nu il gaseste, fiind in concediu si concediu medical (s-a imbolnavit). Eu i-am zis ca nu e adevarat ce zice, el sustine ca politica strutului il va salva? E adevarat ce zice? Va multumesc.
@CountPorcula1987
In cazul unui refuz de primire a deciziei prin posta, i se poate comunica decizia prin executor judecatoresc, fiind afisata la domiciliu pe baza de PV.
Mai nou , unii agenti postali mentioneaza pe plic "refuz de primire".
E mai sigur cu executorul jud.