avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare la succesiune

Mama e decedata demult, cu succesiunea dezbatuta. Acum a decedat tata. Fratele meu ar dori sa renunte la succesiunea dupa tata, in favoarea mea, insa are 1 copil minor. Din cate stiu eu, daca fratele renunta, acest copil vine la mostenire in locul lui. Fiind minor, poate renunta el, sau cineva pentru el. Cu avizul autoritatii tutelare...sau cumva? Fratele renunta pt ca ceea ce i s-ar fi cuvenit lui la mostenire a dobandit pe timpul vietii tatei.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 20:38, 14 August 2009
Copilul fratelui dvs. nu vine la mostenire prin reprezentare in caz de renuntare a fratelui, acst lucru poate fi realizat doar daca parintele caruia i s-ar fi cuvenit o cota de mostenire decedeaza, descendentii urcand in locul si gradul mostenitorului dceedat. Fratele poate renunta expres la succesiune , in fata notarului, urmand ca dvs. sa ramaneti mostenitor unic.
....... acest copil despre care vorbiti nu vine la mostenire in locul tatalui sau...
Nabuco a scris:

Mama e decedata demult, cu succesiunea dezbatuta. Acum a decedat tata. Fratele meu ar dori sa renunte la succesiunea dupa tata, in favoarea mea, insa are 1 copil minor. Din cate stiu eu, daca fratele renunta, acest copil vine la mostenire in locul lui. Fiind minor, poate renunta el, sau cineva pentru el. Cu avizul autoritatii tutelare...sau cumva? Fratele renunta pt ca ceea ce i s-ar fi cuvenit lui la mostenire a dobandit pe timpul vietii tatei.
Va multumesc!

Daca fratele renunta atunci dvs veniti la succesiune in locul lui. Numai in cazul in care ar fi decedat intre timp atunci ar fi venit fiul sau la mostenire prin reprezentare!B-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenitori si cotele ce le revin Marius275768 Marius275768 A murit mama, apoi a murit fratele si apoi a murit tata si eu am ramas singura. Fratele meu nu a fost casatorit dar are 2 copii legitimi. Dupa moartea mamei si ... (vezi toată discuția)
Parti succesiune, daca... cyan cyan Daca unul din soti decedeaza iar parintii acestuia sunt ambii in viata si detin in proprietate un imobil, sotul supravietuitor impreuna cu copilul pot deschide ... (vezi toată discuția)
Mostenire in care pasivul depaseste activul michaela13 michaela13 Speta e asa: bunica decedeaza, trebuie facuta succesiunea, dar activul depaseste pasivul, iar sotul bunicii refuza consultarea documentelor de creditare la 5 ... (vezi toată discuția)