Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional neplata ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional neplata ore suplimentare

Buna ziua,

Putem incheia un act aditional la CIM prin care sa mentionam ca salariatului nu i se platesc o parte din orele suplimentare datorita faptului ca are un salariu mare? Mi se pare ca suna cam aberant insa directorul societatii, cetatean german, spune ca in Germania se practica asa ceva.
Nu se poate incheia un astfel de act aditional .. ce este in Germania nu se aplica in Romania.

Art. 38. C.mun.
Salariaţii nu pot renunţa la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzacţie prin care se urmăreşte renunţarea la drepturile recunoscute de lege salariaţilor sau limitarea acestor drepturi este lovită de nulitate.