Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Referitor la persoanele care pot fi coasigurate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Referitor la persoanele care pot fi coasigurate

Buna ziua, socrii intra in categoria persoanelor coasigurate?
Va multumesc.
Socrii nu intra in categoria personelor care pot fi coasigurate.

Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, parintii fara venituri proprii pot deveni coasigurati ai copiilor. Prin urmare, socrii pot deveni coasigurati ai copiilor lor , nu si a ginerelui sau norei.