Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare de sanatate

Buna ziua anu trecut lucram la o firma si pana anu asta mai exact pana luna trecut am avut asigurare de sanatate acum nu mai deoarece nu mai lucrez.Am fost depistata cu chist cranian si lichid cranian ,tumoare,fibron uterin ,tarhicadie la inima.Ce pot face sa fiu asigurata din nou deoarece trebuie sa fac alte investigati si nu pot .Am nevoie de un sfat .Va Multumesc
Aveti doua posibilitati :
- fie deveniti coasigurat al sotului

- fie platiti contributia de asigurari de sanatate.
pot deveni coasigurat la unu din parinti?
Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Astfel, copii nu fac parte din categoria persoanelor ce pot beneficia de asigurare fara plata contributiei in calitate de coasigurati ai unei persoane asigurate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Adica sa anteleg ca parintele nu ma poate face coasigurat asta ami spuneti?Multumesc
Da, ati inteles corect. Nu puteti deveni coasigurata parintilor dvs.