avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1938 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum se impart bunurile in cazul decesului unuia dintre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum se impart bunurile in cazul decesului unuia dintre soti

Venim din casatorii anterioare .Eu am doi copii din casatoria anterioara iar el nu are copii.Asi vrea sa stiu ,daca in cazul decesului sotului cum se va imparte bunurile care intre timp au devenit comune.noi casatorindu-ne legitim
La partea lui de mostenire vor avea dreptul si rudele de gradul 1??(frati,nepoti??)
va multumesc!
Fratii și nepoții nu sunt rude de gradul 1, ci de 2, respectiv 3, iar bunurile proprii nu devin comune prin căsătorie decât prin voința soțului în urma unei convenții matrimoniale.
Dacă soțul decedează primul, averea lui care cuprinde bunurile proprii și partea lui din bunurile comune, se împarte intre dvs și frati sau nepoți, dvs mostenind jumătate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire Adelyna23439 Adelyna23439 Buna seara! Am si eu o întrebare.In curând eu și viitorul meu soț ne vom face planuri de căsătorie.Dar el are un copil dintr-o căsătorie anterioară.Ce ... (vezi toată discuția)
Buna! eu si cu partenerul meu urmeaza sa ne casatorim anul acesta. ... Timea.Melinda Timea.Melinda Buna! Eu si cu partenerul meu urmeaza sa ne casatorim anul acesta. El vrea sa facem un contract prenuptial pentru ca are un apartament pe numele lui si in caz ... (vezi toată discuția)
As dori sa stiu... Stefan_ Stefan_ Sunt casatorit de 3 ani. Am 2 copii majori dintr-o casatorie anterioara. Apartamentul si autoturismul sunt bunuri proprii dobandite inaintea acestei casatorii. ... (vezi toată discuția)