Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cale de atac extraordinara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cale de atac extraordinara

Buna ziua, doresc sa mi ziceti va rog, ce cale de atac mai pot folosi in urm situatie ?
Am pierdut custodia minorului, in cauza judecata la judecatorie, tribunalul sectia civila a mentinut prima hotarare si as dori sa stiu daca pot face recurs ? Din cate stiu, in materie penala se poate face doar apel asa ca va rog sa ma ajutati
dxt_morgan, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc, si atunci recursul cand mai poate fi utilizat ?
Recursul se exercita numai impotriva hotararilor pronuntate in apel sau impotriva celor date, potrivit legii, fara drept de apel, precum si impotriva altor hotarari in cazurile expres prevazute de lege.
Sunt supuse recursului hotararile conform art.483(1) NCPC.Puteti formula contestatie in anulare conform art.503-508 NCPC si art.509-513 NCPC
Indreptare eroare materiala"...si revizuire conform art.509-513 NCPC."