Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe venit din alta tara
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Impozit pe venit din alta tara

Buna ziua,

Am auzit faptul ca de curand s-a promulgat o noua lege comform careia banii trimisi de catre romanii aflati in strainatate in tara vor fi impozitati cu 5% reprezentant IMPOZIT PE VENIT. Nu cred ca este normal doarece, romanii ce muncesc in strainatate isi platesc taxele si imozitele in tara respectiva, inclusiv acel impozit pe venit.
Vis-a-vis de acest aspect as dori 2 lamuriri:
1) As dori in primul rand sa stiu daca intradevar asa este, daca legea este aprobata?!
2) Cum se realizeaza aceasta impozitare?

Va multumesc,
Claudiu_Daniel, utilizator
Buna ziua,
Puteti afla informatii detaliate despre acest aspect in articolul urmator:
[ link extern ] /
cu stima, echipa Reinvent Consulting