avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe venit din alta tara
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Impozit pe venit din alta tara

Buna ziua,

Am auzit faptul ca de curand s-a promulgat o noua lege comform careia banii trimisi de catre romanii aflati in strainatate in tara vor fi impozitati cu 5% reprezentant IMPOZIT PE VENIT. Nu cred ca este normal doarece, romanii ce muncesc in strainatate isi platesc taxele si imozitele in tara respectiva, inclusiv acel impozit pe venit.
Vis-a-vis de acest aspect as dori 2 lamuriri:
1) As dori in primul rand sa stiu daca intradevar asa este, daca legea este aprobata?!
2) Cum se realizeaza aceasta impozitare?

Va multumesc,
Ultima modificare: Duminică, 12 Iunie 2016
Claudiu_Daniel, utilizator
Cel mai recent răspuns: REINVENT CONSULTING , Consilier juridic 11:13, 21 Iunie 2016
Buna ziua,
Puteti afla informatii detaliate despre acest aspect in articolul urmator:
[ link extern ] /
cu stima, echipa Reinvent Consulting

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce entitate(firma) la afacerea cu automate de cafea/ bauturi? Cosmin Onicianu Cosmin Onicianu Doresc sa deschid o afacere proprie cu automate de cafea/ bauturi (maxim 10-15 aparate momentan). As vrea sa stiu de unde sa incep. Ce tip de intreprindere ... (vezi toată discuția)
Impozit microinteprindere 2016 alinafay_bv alinafay_bv Daca o microinteprindere are 2 salariati cu norma intreaga de 8 ore, din care un salariat este in concediul de crestere copil(nu are venituri-nu am ... (vezi toată discuția)
Impozitul pe veniturile din ue keloo keloo Buna, Va rog daca poate sa ma lamureasca cineva in legatura cu impozitarea veniturilor din strainatate. Eu lucrez in UE (Olanda), cu un contract de munca ... (vezi toată discuția)