Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... solutii posibile in procesul civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

solutii posibile in procesul civil

Speta 1 :
O s.c. este reclamanta. Pana la finalizarea procesului, respectiv in rejudecare dupa casare, aceasta este lichidata si radiata din R.C.
C exceptie trebuie invocata de parat si care este solutia corecta pe care o va da instanta ? Argumentati.

exceptia lipsei capacitatii de folosinta a reclamantului. (daca lichidarea este finalizata) Daca nu este finalizata lichidarea ramane societatea dar trebue citata prin lichidator. Solutia instantei poate fi in sensul admiterii exceptiei dar cred ca cel mai sigur va dispune introducerea in cauza a succesorilor (asociatilor) conform deciziei de lichidare deoarece la momentul promovarii actiunii aceasta avea capacitate deplina de folosinta si exercitiu. Totodata instanta poate pune in vedere paratului sa depuna diligente in vederea aflarii succesorilor. Ideal ar fi sa dispuna masura sub sanctiunea suspendarii. Nu faci nimic, se suspenda procesul, se perima si ai castigat.