Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prescriere executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prescriere executare silita

Buna ziua
Va rog. poate stie cineva daca se prescrie executarea silita si in ce conditii,
Multumesc
Prescriptia dreptului de a obtine executarea silita[/b].Art.706.NCPCTermenul de prescriptie"(1)Dreptul de a obtine executarea slita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu dispune altfel.In cazul titlurilor emise in materia drepturilor reale,termenul de prescirptie este de 10 ani.
(2)Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a obtine executarea silita.In cazul hotararilor judecatoresti si arbitrale , termenul incepe sa curga de la data ramanerii lor defintive."
Dupa ce perioada se prescrie executarea silita daca deja sa judecata la tribunal si exista o hotarare definitia pentru un executor judecatoreasc. 10 ani?