Forum Discuţii juridice Executare silită Salut. As dori sa stiu daca executare a silita are si ...
Discuție deschisă în Executare silită

Salut. As dori sa stiu daca executare a silita are si o PERIOADA ...

Salut. As dori sa stiu daca executare a silita are si o PERIOADA DE prescriptive. Multumesc
Art. 706 Cod procedură civilă: „(1) Dreptul de a obține executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia drepturilor reale, termenul de prescripție este de 10 ani. (2) Termenul de prescripție începe să curgă de la data când se naște dreptul de a obține executarea silită. În cazul hotărârilor judecătorești și arbitrale, termenul de prescripție începe să curgă de la data rămânerii lor definitive.”
Deci am inteles ca in momentum in care instant da o hotarare judecatoreasca definitia pentru executare a silita a unui debit or aceasta in cazul nerecuoerarii sumei dator ate catre creditor aceasta executare silita se prescribe dupa un termen de 10 ani
sa inteleg ca in cazul in care exista executarea silita sentinta definitiva data de tribunal executoruilui judecatoresc termenul de prescriere in cazul neachitarii este de 10 ani?