Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere depusa la parchet
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere depusa la parchet

Buna ziua,in 15.05.2016 am fost agresata de fostul meu concubin,ma tinut cu forta in masina cateva ore,mi-a aruncat telefonul,mi-a luat banii din portofel si ma lovit pana la inconstienta.am fost la spital,mi-am scos certificat medico legal,dupa care am depus plangere la parchet,initial am vrut sa depun plangere in orasul unde sunt domiciliata,iar politista de servici mi-a refuzat plangerea,in orasul nostru el este protejat de politie,face ce vrea si cand vrea,fiind prieten cu functinari sectiei,am sunat la 112 si mi sa zis sa depun direct la parchet.In 19.05.2016 am plecat din tara,eu lucrez in Austria.In aceea plangere am solicitat inregistrarile video din zona unde ma bagat cu forta in masina,ulterior el a vorbit cu fratele meu pentru a-mi returna un telefon (deoarece al meu la aruncat pe camp si nu la mai gasit) si banii,exista cateva sms-uri intre el si fratele meu,apoi a incercat sa ia legatura cu mine,convorbirea eu am inregistrato si reiese faptul ca imi este dator cu un telefon,cu bani si ca ma agresat..el continuand sa ma ameninte si sa spuna ca nu mai imi plateste bunurile deoarece l-am dat la politie(el stiind acest lucru de la un prieten politist,pe cale neoficiala.pe inregistare este pronuntat si numele acelui politist)..De atunci a trecut aproape o luna si nimeni nu a ma chemat la politie.Am ramas batuta,fara telefon si fara bani,iar el se plimba linistit pe strada..Intrebarea mea este ce pot face pentru recuperarea bunurilor si pentru al face sa plateasca financiar cat si moral.Ce dovezi as mai putea strange,deoarece sunt sigura ca el nu va recunoaste nimic..avand in vedere ca si pe perioada concubinajului ma agresa si facusem plangeri la politie care le-am retras,in acest moment el mai este urmarit penal pentru agresarea unei alte tinere.Momentan imi este frica sa ma intorc in tara,unde as putea afla in ce stadiu este aceasta situatie?
Puteti sa solicitati oficial la unitatea de politie sa vi se comunice stadiul cercetarilor in cauza
Recuperarea bunurilor...este greu de presupus ca mai puteti recupera toate bunurile in conditiile in care precizati
mi-a aruncat telefonul...deoarece al meu la aruncat pe camp si nu la mai gasit

Daca aveti probe rezonabile care sa probeze acuzele,succesiunea de evenimente,aveti dreptul neingradit la justitie
Aveți dreptul de a apela la avocat pentru a obține informații concrete precise.
Poate exista o problema legata de probele care sa susțină acuzațiile care sunt insa de gravitate ridicata.
E posibil ca politia sa nu se grăbească pentru ca e o problema intre foști concubini care se pot și împaca.
Deși legea nu prevede împăcarea am avut multe situații de acest fel care s-au finalizat amiabil după audieri care au durat câteva ore timp de mai multe zile.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
El mi-a aruncat telefonul pe camp din masina,pe moment eu nu am stiut ca la aruncat,ma bagat cu forta in masina in parcarea unei discoteci,de acolo mi-a luat tel,apoi a iesit in afara orasului,unde ma si lovit pana la inconstienta.Incidentul a avut loc in data de 15,iar plangerea la parchet am reusit sa o depun abia in 18.In acea plangere am adaugat si faptul ca in 17 el a venit la mine sa imi spuna ca mi-a aruncat telefonul si ca la cautat si nu la gasit,dar imi va cumpara altul si imi va inapoia bani..ok...dupa ce am depus plangerea am reusit sa fac o inregistrare la convrobirea dintre el si fratele meu unde fratele meu ii da indicatii de gasire a telefonui prin programul de gasire iphone in speranta ca totusi il va gasi.Bine inteles ca nu la gasit.Apoi exista sms-urile: Fratele meu: ce faci,cand ii aduci bani si un telefon la soramea.
El: spunei ca azi ii aduc bani ,iar un telefon in 2-3 zile
Fratele meu: la ce ora aduci bani?

La care el nu a mai raspuns,nu a mai adus bani si niki un telefon
In 19 mai aveam al 4-lea termen de judecata pentru custodia minorei care locuieste cu el,am lasat in instanta si plangerea de la politie si seara am plecat din tara...ulterior am mai facut o inregistare de pe Skype,eu am sunat pentru a vorbi cu copilul,dar am reusit sa vorbesc doar cu el::Eu spun si povestesc ce sa intamplat si despre bunurile disparute,iar el spune k nu imi da nimik deoarece l-am dat la politie si continua sa ma ameninte si sa ma jigneasca...Am si un certificat medico-legal si 2 retete de la spital + o scrisoare medicala
Ce probe credeti ca mai pot aduna pentru a dovedi toate cele si pentru a-i face rau,m-ar ajuta foarte mult si pentru custodia minorei.Daca nu intra la puscarie macar un ordin de protectie sa primesc