Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... diploma
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

diploma

Mi s-a gresit diploma de licenta și au tergiversat eliberarea alteia. Pot obtine una noua doar daca o predau pe cea originala.

Ideea este ca vreau sa pastrez originalul ca proba pentru a actiona universitatea
instanta, insa in acelasi timp as vrea sa imi schimb diploma.

Daca o declar pierduta si o pastrez, pentru a obtine o noua diploma fara greseli, o voi putea utiliza ulterior ca proba in instanta?

In ce format ar fi indicat sa pastrez o copie a acesteia totusi?
Ordin 657/2014 pentru aprobarea Regulamentului privind regimul actelor de studii in sistemul de invatamant superior :

Art. 16
Formularele actelor de studii completate cu greseli,
stersaturi, adaugari, cu sigiliul necorespunzator sau murdare, partial deteriorate se anuleaza, scriindu-se cuvantul "ANULAT" pe toata diagonala imprimatului, atat pe actul de studii, cat si pe matca (cotor), cu mentiune in registrul de evidenta. In astfel de cazuri, conducerea institutiei dispune anularea acestora si intocmirea altora corespunzatoare.

In speta, nu aveti cum sa pastrati originalul .