Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tagada paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tagada paternitate

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea actiune: in urma relatiei de concubinaj cu tatal copilului meu a rezultat un baiat . Acus cca. 6 luni ne-am departit . Dansul nu plateste pensie alimentara drept urmare am inaintat cerere de plata a pensiei de intretinere .
Dansul a facut intampinare reconventionala in vederea contestarii filiatiei deoarece invoca infidelitatea mea precum si din prisma necorelarii tiimpului legal al conceptiunii.
Intrebarea mea este : as putea sa fac eu intampinarea ( am studii juridice ) sau este nevoie sa ma adresez unui avocat in aceasta faza a actiunii ?
Precizez ca copilul este al dansului 1000 % insa probabil a invocat aceasta tagada in vederea neachitarii pensiei de crestere copil

Patryss_88, utilizator
În ce an s-a născut copilul?
In cazul dvs nu e vb de tagada, ci de contestarea recunoasterii paternitatii. Daca credeti ca va descurcati, nu sunteti obligata sa aveti avocat.
Contestarea filiaţiei, tăgada de paternitate şi contestarea recunoaşterii de filiaţie sunt trei acţiuni diferite privind filiaţia.

Dacă pun cap la cap cuvintele folosite de dvs. mai sus (concubinaj, contestarea filiaţiei, tăgadă) nu reuşesc să ajung la lungimea unei concluzii. Fie dumeavoastră, în postarea de mai sus, fie pârâtul-reclamant, în cererea lui reconvenţională, aţi făcut un fel de ...tocăniţă din condiţiile diferite de exercitare ale unor acţiuni diferite.

Pentru o acţiune de tăgadă ar trebui să existe şi un soţ în "ecuaţie". Nu-l văd ...povestit mai sus. Dacă nu există, înseamnă că acţiunea aleasă (tăgada) e ...paralelă cu dreptul.

Puteţi să scrieţi întâmpinarea (la cererea reconvenţională). Avocatul nu e obligatoriu. E preferabil...
Intradevar am facut o tocanita , actiunea reconventionala a dansului fiind actiune in contestarea filiatiei .( nefiind casatoriti ) - doar in mintea mea :D
Deci este totusi corect sa fac o intampinare la cererea reconventionala, sa inteleg ?
Studiile mele juridice nu sunt prea aprofundate deoarece am absolvit in anul 2011 si intre timp a intrat NCC si NCPC iar eu nu am profesat in domeniu . Consider ca sunt capabila sa ma reprezint singura insa intrebarea mea era daca considerati ca nu ar trebui sa risc mai ales ulterior deoarece as dori sa cer daune morale dat fiind ca in actiune aminteste despre infidelitate din partea mea.

Dat fiind ca el a introdus si actiune reconventionala consider ca trebuie sa introduc intampinare la actiunea reconventionala.
In anul 2011 e nascut copilul , deci au trecut 3 ani de la nasterea acestuia , nu se prescrie actiunea ?
gi-jane2, moderator
deci au trecut 3 ani de la nasterea acestuia , nu se prescrie actiunea ?

Nu, e imprescriptibila.