Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tagada paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tagada paternitate

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea actiune: in urma relatiei de concubinaj cu tatal copilului meu a rezultat un baiat . Acus cca. 6 luni ne-am departit . Dansul nu plateste pensie alimentara drept urmare am inaintat cerere de plata a pensiei de intretinere .
Dansul a facut intampinare reconventionala in vederea contestarii filiatiei deoarece invoca infidelitatea mea precum si din prisma necorelarii tiimpului legal al conceptiunii.
Intrebarea mea este : as putea sa fac eu intampinarea ( am studii juridice ) sau este nevoie sa ma adresez unui avocat in aceasta faza a actiunii ?
Precizez ca copilul este al dansului 1000 % insa probabil a invocat aceasta tagada in vederea neachitarii pensiei de crestere copil

Patryss_88, utilizator
Unele acţiuni privind filiaţia sunt prescriptibile, iar altele sunt imprescriptibile.

Pentru a afla dacă este prescribtibilă sau nu, trebuie să stabilim mai întăi CE fel de acţiune este.
Pentru a afla ce fel de acţiune este, trebuie să ştim CUM a fost stabilită filiaţia.

Dacă ..."dau în cărţi" (biblioteca din spate) eu aş putea să ghicesc cu şanse uluitoare acţiunea despre care poate fi vorba în speţă. Dar, dacă-mi cereţi să ghicesc şi câţi câmpi o fi bătut pârâtul reconvenţional prin cererea sa ...am şi eu limite :)

Filiaţia copilului din afara căsătoriei se stabilieşte prin recunoaştere sau prin hotărâre judecătorească.
Presupun că e prin recunoaştere (dacă ar fi fost vreo hotarâre, ne-aţi fi povestit mai pe larg).

Recunoaşterea care nu corespunde adevărului poate fi contesată oricând şi de orice persoană interesată. (acţiune în contestarea recunoaşterii)

Buna ziua ,
Ieri am avut prima infatisare in cazul referitor la pensia alimentara si stabilirea domiciliului minorului la mine si programul de vizita al tatalui ( cerute de catre el ) in cererea reconventionala. Avocatul lui a cerut corelarea cu contestarea filiatiei insa avocata mea a spus ca se opune datorita nevoii minorului reale si continue de a fi intretinut . S-a amanat pt data de 6 sept , perioada in care se va face ancheta sociala de ambele parti .
In cazul referitor la filiatie inca nu avem un termen , dar intrebarea mea este : care este interesul av sau de a corela aceste 2 cazuri ? pentru ca oricum va fi obligat la plata intretinerii , iar in cazul ( 100 % improbabil ) in care nu este fiul sau eu voi fi obligata la restituirea sumei. Deci , care este interesul sau de a corela acestea ? sa inteleg ca pana la o decizie in cazul Acela nu se va obliga paratul la achitarea pensiei ?