Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... minorul nu vrea sa se intoarca la parintele care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

minorul nu vrea sa se intoarca la parintele care detine custodia

sunt in proces de reincredintare a custodiei,dar sunt nevoita sa plec in strainatate,la locul de munca.Baiatul vrea sa mearga cu mine dar tatal lui nu il lasa.Sa-l iau in excursie si sa nu se mai intoarca?ce ma sfatuiti?As dori sa inceapa scoala acolo.Mentionez ca baiatul e mare ,are 16 ani.Multumesc
lazaris, utilizator
Va recomand ca, pana nu obtineti o hotarare irevocabila de reincredintare a minorului sa nu luati minorul din custodia tatalui, deoarece acesta va poate face plangere penala pentru rapire de minori.
Oricum, nu veti putea parasi tara cu minorul decat daca:
- aveti acordul notarial al sotului privind aceasta deplasare in care se va specifica atat destinatia cat si perioada in care minorul poate iesi din tara sau
- aveti o hotarare irevocabila prin care acesta sa va fie incredintat dv. spre crestere si educare. ;)