Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie sustinere a familiei
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie sustinere a familiei

Buna ziua.Momentan beneficiez de alocatie de sustinere a familiei.Tatal copilului a fost obligat prin hotarare judecatoreasca la o pensie alimentara de 240 de roni pe luna.Acesta nu plateste pensia in fiecare luna ,ci o data la 4-5 luni suma acumulata.As dori sa stiu cum se declara acesti bani?Deasemenea as vrea sa stiu care este regula limitei de 3000 de roni pe luna, deoarece eu am un depozit de 2000 de roni, dar daca o data la 5 luni primesc pensia alimentara peste 1000 de roni, depasesc suma de 3000 si ar trebui sa mi respinga dosarul? As dori sa stiu daca bursele de studiu si alocatia de stat se calculeaza la atingerea sumei de 3000 de roni pe luna?Multumesc
Alocatia de sustinere, alocatia de stat pentru copii, pensia de intretinere si bursa nu sunt venituri profesionale impozabile si nu se au in vedere la stabilirea sumei de 3000 lei pe an pe care o puteti cumula cu indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC).
Multumesc!