Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara neplatita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara neplatita

Buna ziua! Cum se procedeaza in cazul in care un parinte nu plateste de 4-5 luni pensia alimentara. Persoana respectiva a fost obligata in urma unui proces la plata pensiei in valoare de 240 de roni acuma 4 ani. Intre timp(acum 2-3 ani) s-a angajat intr-o tara straina unde are un venit de aproximativ 1000 de euro. Niciodata nu a platit la timp pensia alimentara (o data la 3-4 luni suma acumulata) si nu mai mult de 240 de roni pe luna. Trebuie sa fac reclamatie la politie sau trebuie sa deschid un nou proces. Multumesc!
anelia88, utilizator
Depinde ce doriti.
Daca doriti sa obtineti o pensie de intretinere raportata la venitul realizat din strainatate, este necesara o noua actiune- majorare pensie intretinere, pentru ca la acest moment este obligat la plata celor 240 de lei dupa cum spuneti si nu la o pensie stabilita procentual din venitul realizat.
Daca nu plateste 3 luni pensia de intretinere, puteti formula plangere penala pentru savarsirea infractiunii prev de art.378 lit.c) c.pen- abandonul de familie.